Samsung’un yeni mobil işletim sistemi: Tizen OS

0
4492

Mobil cihazlar iOS, Android ve Windows Phone olmak üzere üç seçeneğe sıkışmış durumda. iOS ve Windows Phone zaten kapalı kaynak sistemler, Android ise açık kaynak kodlu olmasına rağmen gizli kısımları var. Hal böyle olunca mobil üreticiler yeni alternatifler üzerinde çalışmaya başladı. Bu anlamda görünen önemli çalışmalar Firefox OS, Ubuntu, Sailfish OS ve Tizen gibi.

Symbian ‘ın kan kaybetmesiyle Nokia Intel ‘le birlikte MeeGo adında bir işletim sistemi geliştirmiş ve sadece Nokia N9 altında kullanıldıktan sonra Nokia ‘nın Microsoft ‘la anlaşmasıyla proje rafa kaldırılmıştı. Daha sonra Samsung ‘un Intel ‘le anlaşıp MeeGo ‘yu devam ettirme kararı alması üzerine Tizen projesi ortaya çıktı.

Tizen; akıllı telefonlar, tabletler, akıllı saatler, araç içi bilgi sistemleri ve akıllı TV ‘ler için geliştirilen, açık kaynak kodlu, Linux tabanlı bir işletim sistemi olarak tasarlandı. Samsung ‘un uzun süredir harıl harıl üzerinde çalıştığı proje bu yıl meyve vereceğe benziyor. Ancak piyasadaki iOS ve Android hakimiyetine bakılırsa Samsung ‘un işi hiçte kolay değil.

Tizen ‘in sadece bir telefon işletim sistemi olarak iOS ve Android hakimiyetine kafa tutması çok olası görünmüyor. Samsung ‘da bunu fark etmiş olacak ki Tizen ‘i yaygınlaştırmak için çeşitli planlar yapıyor. Bu anlamda Tizen mobil cihazlar dışında kameralar, akıllı TV ‘ler, hatta buzdolaplarında  dahi kullanılacak. Güçlü bir beyaz eşya üreticisi olan Samsung bu avantajınıda kullanarak Tizen ‘i evlerdeki akıllı yaşamın bir parçası haline getirmeyi planlıyor. Bununlada yetinmeyen Samsung 15 yeni telefon üreticisi ve 2 büyük GSM operatörününde desteğini alarak Tizen platformunu mobil dünyaya yeni bir oyuncu olarak kazandırmayı hedefliyor.

Bu güçlü adımlarla Tizen ‘in orta vadede insanların hayatında yer edinmesi ve mobil cihazlarda tercih edilebilir olması

bekleniyor.

 

Teknoblog’un Tizen 2.1 incelemesi:

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Bir yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.