Çevreye saygılı melez tasarımlar: Hibrit Otomobiller

0
4376

İlk içten yanmalı motorun icadından beri otomobillerin genel çalışma şeklinde neredeyse hiç değişiklik olmadı. Fosil yakıtlar büyük bir hızla tükenirken çevreye verdiği zararın boyutları da başa çıkılamayacak bir hal almak üzere. Belki ekonomik sebeplerinden dolayı bu konuya fazla kafa yorulmadı ancak günümüzde mühendisler bir çok alternatif üzerinde çalışmaktadır. Elektrikli araçlar, güneş enerjisi ile çalışan araçlar, hidrojen yakıt hücreleri ile çalışan araçlar gibi ürünler ortaya çıksa da henüz fosil yakıtlı araçların yerini alabilecek düzeyde bir ürün ortaya konulamadı.

Tam bu noktada beklentileri karşılamaya en çok yaklaşan hibrit motorlu otomobiller oldu. Hibrit motorların amacı elektrikli ve benzinli motoru bir arada kullanarak yakıt sarfiyatını azaltmaktır. Bunu sağlamak için düşük hızlarda benzin motoru yerine elektrik motoru kullanmakta ve bu sayede kısmen sıfır emisyon salınımı yapmaktadır. Benzin motoru çalıştığı zamanlarda ve yavaşlama esnasında elektrik motorunu çalıştıracak enerji akülere depo edilmektedir. Dolayısıyla bu araçların çalışması için elektriğe bağlanarak şarj edilmesine gerek yoktur.

Nasıl Çalışır?

Hibrit otomobil teknolojisi elektrik ve fosil yakıtla çalışan motoru uygun durumlar için değişmeli veya beraber kullanarak aracın yakıt verimliliğini artırır ve salınımı azaltır.

Kalkış: Sadece elektrik motoru aracı harekete geçirir.

Normal sürüş: Elektrikli motor çalışırken diğer motor gerektiğinde destek olur.

Hızlanma: Hem içten yanmalı hem de elektrikli motor tam güçte çalışır.

Hızlı sürüş: İçten yanmalı motor araca asıl itici gücü verirken elektrikli motor destek olur.

Yavaşlama: Fosil yakıtlı motor durur. Elektrikli motor aracın pilini şarj eder.

Sonuç

İçten yanmalı motorların çevreye verdiği zararlara ve kullanıcıya getirdiği yakıt maliyetlerine alternatif olarak getirilen ürünler istenileni karşılayamadı. Bu duruma çözüm olarak üretilen melez sistemler fosil yakıtlı motorları tamamen ortadan kaldırmasa da yakıt maliyetlerini ve emisyon salınımı en az düzeye indirmeyi amaçlıyor. Bunun yanında sadece elektrik motorunun çalıştığı zamanlarda neredeyse hiç ses çıkarmadığı ve titreşimlere sebep olmadığı için daha konforludur. Hibrit araçlar bu özellikleriyle gelecekte sadece fosil yakıtlarıyla çalışan araçların yerini alması bekleniyor.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Bir yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.