Pisi Linux 1.0 – Hayal Değil Gerçek

0
5670

Türk yapımı birkaç Linux dağıtımından biri olan Pisi Linux kullanıma sunuldu. TÜBİTAK’ın Pardus projesinde Pisi paket yönetim sistemini terk edip Debian altyapısına geçmesi üzerine Anka ekibi tarafından tasarlanan Pisi Linux’un hazır olduğu facebook sayfasından duyuruldu. Linux alt yapısını kullanan açık kaynak kodlu Pisi Linux için yöneticiler şu açıklamaları yaptı:

“Sevgili Linux dostları, Pisi, küllerinden doğuyor. Pisi Linux kararlı sürümü 1.0  artık hazır.

Özverili bir çabanın sonucu bu: – Temiz, tertemiz bir eser; zira bazı teknolojileri kullanmayı reddettik, reddedeceğiz, şaibeli paketler kullanmayacağız. – Hızlı, oldukça hızlı bir işletim sistemi; üstelik donanımlara zarar vermeyen bir yapılandırmaya sahip. – Kararlı, hatta epeyce kararlı bir dağıtım; sık sık format atmaktan kurtulacağınızı umuyoruz, amaçlıyoruz. – Güçlü fakat zarif bir çalışma; ilmek ilmek dokundu, hazırlandı. – Hmmm, yoksa bunlar hedefler miydi, tüm dağıtımlar için? E canım bizim için de öyle tabiki. Her adımımız, her hamlemiz buna yönelik. Evet evet epeycesini de başardık.

Birazcık da “üzerindeki tozları alalım” şöyle… Evet güzel güzel, oldukça güzel bir çalışma, eksiklerine rağmen, güzel evet… Hayırlı olsun!

“Sıradaki sürüm, 1.1 , 2.0 .. ne zaman çıkarılacak?..” Güzel soru!

Ama daha güzeli şunlar değil mi: -”PisiLinux için ben ne yapabilirim?” -”Şu hatanın nasıl düzeltileceğini biliyorum, nasıl etsem?” -”Farm derleme sunucusu için yapabileceklerim var, nereye bildirsem?” vb…

Çalışmalarımız sırasında desteğini esirgemeyen, ücretsiz web alanı ve farm sunucusu sağlayan, Nekil Hosting’e teşekkür ediyoruz.

PisiLinux, kişisel ve kurumsal desteği, fazlasıyla hakediyor, bekliyoruz! Sevgiler, saygılar…”

Bende emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Pisi Linux kullanmak isteyen arkadaşlarımız için indirme adresi:

Pisi Linux 1.0 – Hayal Değil Gerçek

 

Pisi Linux geliştirilme aşamasındayken Nisan 2013 te yayınlanan görüntüler :

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Bir yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.