SQL Server: Tablo Düzenleme Hatası

0
6891

Microsoft’un sağladığı geliştirme ortamlarını kullanıyorsanız yolunuz illaki Microsoft SQL Server Managet Studio’ya çıkacaktır. Eğer her şeyi çok titiz planlayıp tek seferde halleden biri değilseniz kesinlikle karşılaşacağınız bir hata var: “Saving changes is not permitted”. Bu hatayı bir tabloyu değiştirip tekrar kaydetmek istediğinizde alırsınız. Bu yazıda SQL Server’da karşılaşacağınız bu olası hatanın çözümünden bahsedeceğim.

Örnek olması için oluşturulmuş bir tablomuz var. Tablo küçük bir üyelik sistemi için düşünülmüş, üye ad-soyad, e-mail ve şifre bilgilerini içeriyor. Senaryomuzda ben üyelerin yaş bilgilerini de almak istediğime karar verdim. Tabloya UyeYas adında bir sütun daha ekleyip kaydet dediğimde bir hata karşıma çıkacaktır:

“Saving changes is not permitted. The changes you have made require the following tables to be dropped and re-created. You have either made changes to a table that can’t be re-created or enabled the option Prevent saving changes that require the table to be re-created.”

Microsoft SQL Server Managet Studio burada tabloda bir değişiklik yapmamıza izin vermeyip yeniden oluşturmamızı istiyor. Sorunun çözümü aslında gayet basit. Üst taraftaki “Tool” menüsünden >Option/Designers/Table and Database Designers seçeneğine geliyoruz. Açılan penceredeki “Prevent saving changes that require table re-creation” checkbox’ının işaretini kaldırırsak bu hata ile bir daha karşılaşmamış oluruz.

Bu işlem sonrasında Microsoft SQL Server Managet Studio’da oluşturduğumuz tablolar üzerinde istediğimiz değişikliği yapabiliyor olacağız.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Bir yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.