Photoshop: Kalabalıkların İçindeki Yalnızlık

0
2928

Müzeler, şehir merkezleri, ünlü sokak yada caddeler, turistik mekanlar, tarihi yerler hepsinin ortak bir özelliği var; kalabalık. Eğer bu tür kalabalık mekanlarda fotoğraf çekmeyi düşündüyseniz bunun hayal kırıklığına sebep olan bir yanı olduğunu görmüşsünüzdür.  Bu tarz mekanların sade bir fotoğrafını çekmek neredeyse imkansız. İşte burada imdadınıza photoshop yetişiyor. Photoshopla bu tür hareketli mekanlarda kalabalığı azaltabilir dahada iyisi tamamen yok edebilirsiniz.

Bunun için öncelikle aynı noktadan birçok çekim yapmanız gerekiyor. Daha sonra bu çekimleri Photoshop’un Scripts özelliği ile birleştirerek, hareketli ögeleri silebilirsiniz.

1. Kameranızı uygun ayarlarla manuel modda kullanın. Çünkü çekilecek tüm fotoğraflarda değerlerin aynı olmasını istiyoruz ki sonuç iyi olsun. Yine tüm fotoğraflarda beyaz ayarının aynı olması gerektiği için Raw yerine JPG çekim yapmak işleri kolaylaştıracaktır. Ayrıca tüm fotoğrafların aynı noktadan çekilmiş olması gerekiyor. Bu yüzden makinenizi bir yere sabitlemeli veya tripod kullanmalısınız. Mekan ne kadar kalabalıksa o kadar çok fotoğraf çekmelisiniz. Denemelerimde  en azından 20-25 fotoğraf gerektiğini gördüm. Bu kadar fotoğraf kalabalıkta kaybolan alanları yakalamanız için. Ne kadar fotoğraf çekerseniz boşlukları yakalama şansınız o kadar artar. İnsanların bir süre hareketsiz kaldığı noktalara dikkat edin ve onlar gittikten sonra o alanı görüntülediğinizden emin olun.

2. Çektiğiniz fotoğraflarınızı bilgisayarınızda bir klasöre aktarın. Photoshop’u açın ve File>Scripts>Statistics yoluna gidin. (Bazı Photoshop sürümlerinde bu seçenek bulunmamaktadır.) Stack Mode kısmını Median olarak ayarlayın. Browse butonuna basarak fotoğraflarınızın bulunduğu klasörü bulun. Çektiğiniz tüm fotoğrafları seçin ve önce Attempt to Automatically Align Source Images kutucuğuna tıklayın ardından Ok buttonuna basın. Artık iş Photoshop’a kalıyor. Duruma göre bu işlem biraz uzun sürebilir.

3. Photoshop işini bitirdikten sonra bazı alanlarda istenmeyen kalıntılar kalmış olabilir. Bunları patch tool (j) aracıyla temizleye bilir veya çektiğiniz fotoğraflar arasında bu alanın temiz yakalandığı bir fotoğraf var ise o kısmı seçerek ilgili alanın üzerine kopyalayabilirsiniz.

4. Sonuç olarak elinizde kalabalık bir alanda çekilmiş ıssız bir kare olaraktır.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Bir yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.