Web browser dünyasına yeni oyuncu: Vivaldi

0
3149

Geçtiğimiz yıl temelleri atılan ve adından oldukça söz ettiren yeni internet tarayıcısı Vivaldi’nin beta aşaması tamamlanarak ilk kararlı sürümü kullanıma sunuldu. Güçlü rakipleri karşısında neler yapacağı merak konusu olan Vivaldi’yi bir de biz inceledik.

Bir zamanlar tarayıcılar karmaşık bir yapıdaydı (yani günümüzdekilere göre). Google tarafından geliştirilen Chrome ile bir sadelik furyası pazara hakim oldu. Tarayıcılar gün geçtikçe sadeleşti, birbirine benzemeye başladı ve son kullanıcı istediği özellikleri eklentilerle sağlama yoluna gitti. İşte Vivaldi bu düzene bir son verme iddiasıyla karşımızda.

Vivaldi’nin hikayesi Opera browserın gelişimiyle başlıyor aslında. Opera’nın kurucularından ve aynı zamanda eski Ceo’su olan Jon Von Tetzchner; Opera’nın artık son kullanıcı görüşlerini önemsemediği ve pazardaki tüm tarayıcıların bir yönde ilerlediğini düşünmesiyle yeni bir tarayıcı fikrini ortaya atıyor. Oluşturulan ekiple 2015’te çalışmalarına başlanan Vivaldi bir süredir beta sürümüyle test ediliyordu. Gelişimi olgunlaştırılarak ilk kararlı sürümü yayınlanan Vivaldi artık son kullanıcının önünde. İlk bakışta diğer tarayıcılar sundukları özelliklerden vazgeçerken, Vivaldi webten daha fazlasını bekleyen kullanıcılara hitap ediyor. Chrome başta olmak üzere RAM yeme konusunda çaresiz kalmış tarayıcılara da iyi bir cevap vermiş gibi. Yaptığımız testlerde Chrome başta olmak üzere diğer popüler tarayıcılara kıyasla RAM konusunda oldukça başarılı görünüyor.

Sunduğu özelliklere bakacak olursak; güclü bir kişiselleştirme imkanı sunması ilk dikkat çeken unsur oluyor. Sekmeleri adres satırını istediğiniz gibi konumlandırabiliyorsunuz. Gezindiğiniz Web sitesine göre sekmeleri renklendirerek rengarenk bir görüntü oluşturuyor. Her alanı oldukça verimli kullanan Vivaldi adres satırında sayfanın boyutunu, içerdiği öge miktarı gibi bilgileri de vererek internete daha hakim olmanızı hedefliyor.

Sekmeleri gruplandırma, notlar, hızlı komutlar, web panelleri gibi uzayıp giden oldukça kullanışlı özellikler mevcut.

Açıkçası  ben oldukça sevdim ve bundan sonra bir Vivaldi kullanıcısı olacağım gibi görünüyor. Şiddetle tavsiye ettiğim Vivaldi’yi buradan indirip hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Bir yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.