Fantastik bir dünya: Cosplay nedir?

0
3866

Cosplay, “costume” ve “play” kelimelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş, kabaca “kostümlü oyun” olarak çevrilebilecek bir kelimedir. Çeşitli aksesuar ve kostümler kullanarak anime, manga, çizgi film, film, dizi ve bilgisayar oyunu karakterlerinin taklit edilmesi olarak tanımlanabilir. Bu, kişinin kendi oluşturduğu bir karakterde olabilir. Bir çeşit kostüm ve performans sanatı denilebilir. Küçük etkinliklerle başlayan bu iş bugün dünyada büyük organizasyonlara dönüşmüş durumda. Bu etkinlikler genel olarak “con” şeklinde adlandırılıyor. İngilizce “convention” kelimesinin bir uzantısı olarak cosplay etkinlikleri başında veya sonunda “con” bulunan kelimelerle anılırlar. Etkinlikler genel olarak maskeli baloya benzetilebilir. Ancak burada kostümü ve aksesuarları direkt olarak cosplay yapanlar yani cosplayerlar yapar. Tabiki bu kostümleri tasarlamak, dikmek, 3D yazıcılardan çıktılar almak pek kolay iş değil. Çok zaman alan bir hobi olmasının yanı sıra genel olarak maddi açıdan da külfetlidir.

Dünyada 1990’lı yıllarda ortaya çıkmaya başlayan cosplay kültürü ve etkinlikleri Türkiye’de 2000’li yılların başlarında bireysel olarak ve 2007-2008 sonrasında ise üniversitelerin öğrenci kulüplerinin düzenlediği etkinliklerle boy göstermeye başladı. Özellikle Japonya’nın öncülük ettiği cosplay kültürüne gittikçe daha fazla insan rağbet göstermeye başlıyor. Büyük Convention’lar, yani içinde cosplay fotoğraf çekimleri video çekimleri, dans gösterileri, yarışmalar, kareoke, oyunlar, film gösterimleri ve konferans-panel tarzı hizmetler bulunan büyük cosplay festivalleri dünyada ve ülkemizde giderek yaygınlaşıyor. Her ne kadar dünya standartlarından hala uzak olsak da ülkemizde de birçok cosplayer olduğu gibi bu işi çok iyi yapanları görmekte mümkün. Tabi ülkemizde farklılıklara olan bakış açısı ve bu tarz organizasyonlara olan destek dünyadaki örneklerine göre daha geride olduğu için ortaya çıkan tabloya normal diyebiliriz.

Cosplay sizin yaratıcılığınızla sınırlı olan bir hobi. Tabi birde elinizdeki imkanlar var, ancak çok kısıtlı imkanlarla çok güzel işler başaranlarda görüyoruz. Yine iş yaratıcılıkta bitiyor. Bireysel olarak bu hobiyle uğraşmanın yanı sıra ülkemizde İzmir, İstanbul, Ankara başta olmak üzere birkaç üniversitemizin öncülük ettiği ve bu alanda isim yapmış bazı organizasyonların düzenlediği cosplay etkinliklerini de takip edebilirsiniz. Hücon, Metucon, Yucon, Torucon, Conetu, E-GameShow bunlardan bazıları. Bu organizasyonlarda cosplayerlar bir araya geliyor ve birçok cosplayerı bir arada görmek size fantastik bir dünya yaşatabilir. Bir filimin içine düşmüş gibi hissetmenizin yanı sıra, yapılan yarışma ve gösteriler de sıra dışı bir deneyim yaşatabilir. Bir cosplayer olmasanız bile cosplay etkinliklerinden en azından birine gitmenizi, birkaç fotoğraf çekmenizi tavsiye ederim…

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Bir yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.