Kitapların dünyasından: Son ve Ötesi

0
3049

Orijinal Adı: More Than This

Yazar: Patrick Ness

Verdiğim puan: 10/7

Çevirmen: Aslı Dağlı

Arka kapak: Oğlan boğuldu; son anlarında umutsuz ve yalnızdı. Öldü.

Sonra uyandı; çıplak, yaralanmış ve susamıştı fakat hayattaydı.

Bu nasıl olabilirdi? Ve bu terk edilmiş, tuhaf yer neresiydi?

Neler olduğunu anlamaya çalışırken, oğlan umut etti. Bu bir son olmayabilir miydi? Daha ötesi olabilir miydi ya da belki de burası öbür dünyaydı?


Arka kapakta yazanlar çok ilgi çekici değil mi? Bunlar üzerine nasıl bir kurgu yapılabilir? Kitap nasıl ilerleyebilir? Sizde okuyunca çok merak etmediniz mi? Kitabı alıp başlıyorsunuz ve aynı arka kapakta yazanlar oluyor; bir boğulma anı ve kahramanımız Seth çocukluğunu geçirdiği kasabada gözlerini açıyor. Dünya terk edilmiş gibi hiçbir canlı belirtisi yok. Evler boş, marketler yıllar önce terk edilmiş halde… Sonra? Sonrasını söylemek biraz spoiler oluyor ama şu kadarını söyleyebilirim ki, sonrası beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Çünkü bilindik bir senaryo, Matrix’in ana fikri kopyalanmış üstüne yeni bir kurgu geçirilmiş gibi. Tamam bambaşka bir dünya, bambaşka kurgular ama ana fikir bana çok tanıdık geldiği için arka kapağı ilk okuduğumda duyduğum heyecanı tatmin etmedi. Kitabın ilk sayfalarında aklınızda oluşan temel sorulara neredeyse kitabın sonuna kadar cevap bulamıyorsunuz ve kitabı okutturan şeyde bu. Onun dışında Seth’in yalnızlığına yapılan vurgu bir süre sonra sizi sıkabilir. Ayrıca kitap boyunca ilerleyen gizemlerin bir kısmı cevap bulamadan havada kalıyor. Sonuç olarak okumaya değer çok güzel bir roman, ancak arka kapağın gizemine takılıp okuyacak olanlardansanız aradığınızı bulamayabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Bir yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.