Senaryoyu izlerken siz belirleyin: Netflix’in ilk interaktif filmi

0
5611

Ciddi bir hayran kitlesi olan Black Mirror dizisinin beşinci sezonu beklenirken Netflix hayranlarının karşısına interaktif bir filmle çıktı. Netflix’in yetişkinlere yönelik ilk interaktif filmi olan Black Mirror: Bandersnatch filmi izlerken size seçenekler sunuyor ve sizin seçimlerinize göre filmin gidişatı değişiyor. Film izleme deneyimine farklı bir bakış getiren yöntem aslında yeni değil. Ancak Netflix’in bu alanda ilk deneyimi. Seyircilerin bu yeni deneyime sorunsuz adapte olması için filmin başında seyirciye bu yeni deneyimi anlatan bir kesit var. Tabi yine Black Mirror stiliyle. Filmi izlerken belirli bazı yerlerde seyirciye iki seçenek sunuluyor ve 10 saniye içinde birini seçmesi isteniyor. Seyirci bu seçimiyle ana karakterin hareketlerine karar verebiliyor. Bu seyirciye hikâyenin yönü ve sonucunu değiştirme özgürlüğü veriyor. Bu seçimlere göre 40 dakikada bitebilen film, 90 dakikaya kadar da uzuyor. Ancak kararlarınızdan memnun olmazsanız geri dönme şansınızda mevcut. Böylece daha önce seçmediğiniz seçenekler üzerinden de ilerleyebiliyorsunuz. Bandersnatch’te reddettiğiniz bir senaryoyu görmek istediğiniz zaman Netflix izlediğiniz kısmı size özet geçerek reddettiğiniz seçeneği size tekrar sunuyor. Bu, hem size değiştirmek istediğiniz karara hızlıca erişmenizi sağlıyor, hem de tüm olasılıkları düşününce saatlerce sürebilecek bir film deneyimi sunuyor.

Bandersnatch filimin etkileşimli seçeneklerinden bir ekran görüntüsü.

Öncelikle fikir film izleme deneyimine yeni bir bakış açısı katmasıyla çok ilgi çekici, ancak seçenekler kahvaltıda kahramanımız şunu mu yesin, bunu mu yesin seviyesinde kalınca biraz hayal kırıklığına uğrayabiliyorsunuz. Tabi bu ilk seçenek olması sebebiyle basit tutulmuş olabilir, yine de hem seçeneklerin filmin ilerleyen bölümlerine kadar çok basit kararlardan ibaret olması, hem de bazı noktalarda seyirciye reddettiği bir seçeneği tekrar dayatması hevesinizi kursağınızda bırakabilir. Kahramanımızın annesiyle ilgili anısını öğrenmek istemeseniz bile, senaryo size onu öğrenmeye zorluyor. Aslında bu filmin verdiği mesajlardan biri olan kader konusuna da bir gönderme olabilir. Seçimlerimizi bizim yaptığımızdan emin miyiz?

Resmi verilere göre Bandersnatch, her birinin birden fazla varyantı olan beş sona ve izleyicilerin tercihlerine göre bir trilyondan fazla olası permütasyona sahip. Yayınlandığı ilk andan itibaren gündemden düşmeyen Bandersnatch, yüksek izlenme oranlarıyla da çok konuşuldu. Tabi sosyal medyada da kendinden çokça söz ettirdi. İnteraktif filmler, seyirciyle film arasında kurduğu bağ sayesinde film izleme deneyimine yeni bir heyecan katıyor. Bandersnatch kısa sürede elde ettiği bu başarıyla sanırım bu alanda daha fazla örnek görmemize de bir olanak sağladı. Görünüşe bakılırsa online içerik platformları interaktif içeriklere daha fazla yatırım yapacak.

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Bir yorum bırakın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.